top of page
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Soundcloud
SesiminDerinliklerineYolculukPDFKapak (1

 

“İçinde duyulmayı bekleyen biricik bir ses var: 

Gerçek benliğinin ve varoluşunun sesi”

- Chloe Goodchild


 

Gel, sessizce duralım biraz…

İçindeki o biricik sesi dinlemeye ve duymaya davetlisin…

Hem belki birlikte şarkılar da söyleriz. 

Ne dersin?

“Sesimin Derinliklerine Yolculuk” bir derin dinleme ve ses atölyesi. 

Bu atölye, sese olduğu kadar sessizliğe de kulak vereceğimiz, sorularda ve dinlemede kalacağımız, biricik sesimize ve kendimize şahitlik edeceğimiz bir keşif yolculuğu olma niyeti taşıyor.
 

Yapacağımız ses pratikleri ile, kendi özgün sesimizin gizemli dünyasına konuk olacağız. Kendimizi dinlemeye ve daha derinden ifade etmeye başladıkça, belki bir yerlerde kaybolmuş, sesi duyulmaz olmuş, yok sayılmış parçalarımızla yeniden buluşmaya doğru bir adım atacağız.

Bu teknik bir vokal atölyesi değil, sesimizle ve kendimizle ilişkimize dair içsel bir yolculuk olacak. Buradaki niyetimiz, sesimizin ifadesine dair bizi destekleyen ve teşvik eden araçlarla ilerlerken, kendimizi özgürce ve dilediğimizce ifade edebileceğimiz içsel güvenli alanlarımızı yaratabilmek.

Sesimizi dinlemeye, onurlandırıp kabul etmeye, onun mesajını ifade etmeye ve dış dünyayla paylaşmaya bir davet bu. 

“Sesimin Derinliklerine Yolculuk”, 5 grup buluşması ile her katılımcı ile bire bir yapacağım bir görüşmeden oluşuyor. 

Bu yolculukta kısa meditasyonlar, sese ve bedene dair bazı temel egzersizler, çakra tonlama, üzerinde derinleşeceğimiz sorular ve şahitlik pratikleri ile ilerleyeceğiz. Ve tabii birlikte şarkılar söyleyeceğiz!

TARİHLER:

GRUP BULUŞMALARI*:

17 Nisan, 24 Nisan, 1 Mayıs, 8 Mayıs, 22 Mayıs** / Cumartesi günleri sa: 11:00 -13:00

@Zoom Online

(*)Bu yolculuk, kendi içinde bütünlüğü olan bir süreç olarak tasarlandı. Olabildiğince her haftaya katılmanızı tüm kalbimle öneririm. Ama kaçırdığınız buluşmalar için sizlerle kayıt paylaşabileceğim.

(**) 15 Mayıs Cumartesi günü Ramazan Bayramı'nın son gününe denk geldiği için son çalışma tarihi 22 Mayıs Cumartesi günü olarak belirlendi. Fakat herkese uyması halinde bu buluşmayı 15 Mayıs Cumartesi günü yapmamız mümkün olabilecektir.

BİRE BİR GÖRÜŞME:

1 Mayıs’taki 3. buluşmamızın ardından birlikte belirleyeceğimiz bir tarihte.

Bu bir terapi çalışması değil ama sesle çalışma, içinde derinleşebileceğimiz, terapötik etkileri de olan bir alan açıyor bizler için. Bu nedenle, tercihen ilk üç hafta birlikte bir süre yol aldıktan sonra, dileyen herkesle tek seferlik bire bir görüşme yapmayı da öneriyorum. 

Yaklaşık 45 dakika kadar sürecek bu görüşmede, özel olarak bakmak istediğiniz bir konu için size derin dinleme ve şahitlik verebilirim. Bu yolculuğun neresinde olduğunuza dair konuşabilir, üzerinden geçmek istediğiniz bir konuyu tekrar edebilir, birlikte alanı dinleyebilir, belki sadece susup belki de şarkılar söyleyebiliriz. Ya da ufak bir ses banyosu ile meditatif bir yolculuğa çıkabiliriz.

Görüşmemizin içeriği o anki ihtiyacınıza, tercihinize ve sürece göre şekillenecektir.

PROGRAM

1. Hafta: Bir Niyet, Bir Nefes, Bir Ses - 17 Nisan Cumartesi 11:00 - 13:00

Bu ilk buluşmada niyetlerimizi dillendirip, her birimiz için güvenli, keyifli bir oyun ve dinleme alanını ‘birlikte’ örerken; sese, nefese ve şahitliğe dair pratiklerle kendimize, öz sesimize doğru yolculuğumuz başlayacak.

2. Hafta: Bedenimden Sesler - 24 Nisan Cumartesi 

11:00 - 13:00

Bu buluşmada bedenimizdeki temel enerji merkezleri olan çakralarımızın sesleriyle çalışacağız.

3. Hafta: Tekrar Eden Seslerin Sihirli Etkisi - 1 Mayıs Cumartesi 11:00 - 13:00

Mantraların ve tekrar eden seslerin gizemli dünyasına gireceğimiz bu buluşmada her birimize özel olarak verilmiş biricik hediyelerimizle sesimiz üzerinden farklı bir ilişki kuruyor olacağız.

4. Hafta: Dili Olmayan Şarkılar - 8 Mayıs Cumartesi

11:00 - 13:00

Sesin, titreşimin ve niyetin gücü üzerine biraz daha derinleşmemizin ardından, sesimizle dilin/zihnin ötesinde daha özgür ifade yollarını deneyimleyeceğiz. 

5. Hafta: Şarkıma Kulak Versem - 22 Mayıs Cumartesi

11:00 - 13:00

Yolculuğumuzun şu an için görünen bu son buluşmasında, tüm sürecin hasadını yapmamızın ardından kendi şarkımıza biraz kulak vereceğiz.  

* Bu yolculuk için belirlediğim genel akış, grubun ve anın ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

BU ATÖLYE KİMLER İÇİN?

Bu atölye, ses çıkarmaya istekli, sesiyle ve kendisiyle daha derin bir ilişki kurma arayışında/merakında olan ve dinlemede derinleşmek isteyen herkes için. 

Katılmak için bu alana dair herhangi bir deneyiminiz olması gerekmiyor.

ATÖLYEYE KATILIM VE KAYIT

Atölye kontenjanı 8 kişi ile sınırlıdır.

Katılım detayları ve kayıt için: 

https://forms.gle/9o9eYVoqXrDF5S7G8

Sorularınız için bana berna.efeoglu@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BERNA EFEOĞLU ULUS KİMDİR?

Berna performans sanatları, ses şifası ve derin dinleme pratikleri ile çalışan bağımsız bir müzisyen, alan tutucu ve kolaylaştırıcı.

Berna 6 yaşında piyano çalmaya başladı ve 12 yıl boyunca piyano eğitimine devam etti. Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitimini tamamlayıp (2000-2004) bu alanda bir süre çalıştıktan sonra yolu tekrar müzikle buluştu. İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi MIAM’da Müzik/Performans/Perküsyon alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı(2010-2013). Vurmalı çalgılar üzerine yurt içi ve yurt dışından eğitmenlerle çalıştı (Mısırlı Ahmet, Çağdaş Yıldırım, River Guerguerian, Tommy Be, Mehdi Darvishi, Amy Salsgiver, Kerem Kırca, Engin Gürkey).

2011 yılından bu yana farklı tarzlarda müzik projelerinde ve orkestralarda yer almaya devam etti. Performans sanatları alanında dahil olduğu projelerde; müzik direktörü, yaratıcı kolaylaştırıcı ve performans sanatçısı/müzisyen olarak sahne aldı. Müzik ve sahne performanslarının yanı sıra, çeşitli kişisel farkındalık çalışmalarında (5Rhythms Hareket Meditasyonu, beden atölyeleri, Tensegrity Uygulamaları vb.) ritimleriyle alan tuttu.

2014 yılında, kadim topluluklarda huzuru ve barışı sürdürmek için kullanılan, derin dinlemeye dayalı bir iletişim yolu olan The Way of Council ile tanıştı. The Way of Council geleneğinden hareketle çemberler kolaylaştırmaya ve alan tutmaya devam etti. Farkındalık Koçu Yılmaz Ulus ile, birlikte çalışan/üreten topluluklar ve ekiplerle derin dinleme ve çember pratiğine dayalı çalışmalar düzenledi.

Berna, 2017 yılından beri ağırlıklı olarak ses şifası ile çalışmakta. Ağustos 2018’de İspanya'daki Association of Sound Therapy tarafından düzenlenen yoğunlaştırılmış eğitim programını tamamladı ve Uluslararası Ses Şifacılığı Diploması'nı aldı. Bu kapsamda ses yolculuklarına rehberlik etmekte, ses şifası konser ve performanslarında yer almakta. 

Kendi özgün sesine dair yolculuğu, ilk olarak yüksek lisans eğitimi sırasında Berna Anıl Özkurt’la yaptığı bire bir çalışmalarla başladı. Ses şifası ile çalışmaya başlamasıyla birlikte kendi öz sesine doğru olan yolculuğu yeniden hız kazandı. Bu süreçte Kefas Berlin, Michele Averard & Nestor Kornblum, Nessi Gomes ve Chloe Goodchild ile çalışmalarına devam eden Berna, kendi sesinin keşif yolculuğunda yürümeye ve şevkle öğrenmeye devam ediyor.

2019 yılından beri ukulelesi ile “Şifa Niyetine Şarkılar” yazıyor, söylüyor.

berna

NE DEDİLER?

“Benim için bu ses yolculuğu çok keyifli şifalı bir yolculuk oldu. Berna’nın sakin, tatlı enerjisiyle tuttuğu alan çok farklı hallere taşıdı beni. Birlikte sesimizle şifalanmak, sesimizle oynamak, oyun arkadaşı olmak çok keyifliydi. Çok teşekkür ederim.” - Hatice Kapudere

 

“Sevgili Berna, seninle yaptığımız ses çalışması beni ciddi anlamda derinden etkiledi. Başlarken bu kadar derinleşeceğimi tahmin etmemiştim. Sesimle çalışırken birçok kırgınlık ve yasım olduğunu fark ettim. Bunlarla yüzleşmek hiç keyiflendirmedi. Ve sen beni cidden derinden anladın. Bu bana kendimi sarılıp sarmalanmış korunuyormuş gibi hissettirdi. Belki bu çalışmada başka bir kolaylaştırıcı ile olsaydım devam edemezdim. Şefkatli ve pamuk kalpli bir alan tutucusun.” - Ece Altınok

“Berna’nın atölyesi sesin yaşamımdaki yerini anladığım, kendi sesimin biricikliğini ve şifasını keşfetmeye doğru derin bir yolculuktu benim için ve şükür ki hala devam ediyor :)

Atölye süresince Berna’nın bilgilerini içtenlikle paylaşması, aktarımları, detaylı anlatımları, yaklaşımları ve dinlemeleri çok çok değerliydi…” - Cânâ Soykan

"Berna sese, ritme ve müziğe olan keşfetme ve yaratma aşkıyla bana hep ilham oldu. Sesin gizemli ve büyülü dünyasında Berna’nın güçlü sezgileri, kalbi ve kulaklarının rehberliğinde bir yolculuğa çıkmak en derinlerinizdeki armağanlarınıza kavuşmanıza destek olacak." - Filiz Telek

Sesimin Derinliklerine Yolculuk - fon.pn
bottom of page