top of page
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Soundcloud

Biyografi / Biography

(TR) Berna Efeoğlu; performans sanatları, ses şifası ve derin dinleme pratikleri üzerine çalışan bağımsız bir müzisyen/perküsyonist ve kolaylaştırıcıdır.

İTÜ MİAM/Müzik İleri Araştırmalar Merkezi Müzik/Performans/Perküsyon alanından Yüksek Lisans (2013) ve Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden Lisans (2004) derecesine sahiptir. Ağustos 2018’de İspanya'daki Association of Sound Therapy tarafından düzenlenen yoğunlaştırılmış eğitim programını tamamlamış ve Uluslararası Ses Şifacılığı Diploması'nı almıştır.

2011 yılından beri farklı tarzda müzik projelerinde yer almaya devam ederken (The Music Medicine (2017-2018), Batuhan Polat (2018), İstanbul Film Müzikleri Orkestrası-Perküsyon sanatçısı (2012-2017), Nevazen (2015), Passatempo (2013-2016) vb.), performans sanatları alanında dahil olduğu projelerde; müzik direktörü (Yürüme (2018)); yaratıcı kolaylaştırıcı (Sekmeler (2018)) ve performans sanatçısı/müzisyen (Yürüme (2018), Un-Label (2016-2017), Bir Dilek Olarak Unutmak(2017), Hippies for Sale(2017)) olarak sahne almıştır.

Müzik ve sahne performanslarının yanı sıra, çeşitli kişisel farkındalık çalışmalarında (5Rhythms Hareket Meditasyonu, beden atölyeleri, Tensegrity Uygulamaları vb.) canlı seslerle alan tutmaktadır. Ayrıca kadim topluluklarda huzuru ve barışı sürdürmek için kullanılan, derin dinlemeye dayalı bir iletişim yolu olan The Way of Council geleneğinden hareketle çemberler kolaylaştırmakta; Farkındalık Koçu Yılmaz Ulus ile, birlikte çalışan/üreten topluluklar ve ekiplerle derin dinleme ve çember pratiğine dayalı çalışmalar düzenlemektedir.

Kendi büyüme ve şifalanma yolculuğunda önemli yer tutan 5 Rhythms, Otantik Hareket, Movement Medicine, Skinner Releasing Technique, Axis Syllabus, Kontak Doğaçlama vb. beden pratiklerini deneyimlemiş (2014-...) ve Yaratıcı Dans Eğitmen Eğitimi(2016) ile Dans ve Hareket Terapisi Teknikleri Eğitim Programlarını (2016) tamamlamıştır.

Berna, 2017 yılından beri ağırlıklı olarak ses şifası ile çalışmaktadır. Bu kapsamda ses yolculuklarına rehberlik etmekte, konser ve performanslarda yer almaktadır. Farklı işbirlikleri ve yaratıcı süreçlerin parçası olmaktan keyif alırken, vurmalı çalgıların etkisi ve zenginliğinden faydalanarak, sesin şifalı titreşimlerine alan açma niyeti taşımaktadır.

(ENG) Independent musician/percussionist Berna Efeoğlu, holds a master's degree in Music Performance/Percussion from İTÜ MİAM (Center for Advanced Studies in Music) (2013) and a bachelor's degree in Computer Engineering  from Galatasaray University(2004). In August 2018, she completed her Intensive Sound Healer Training held by Michele Averard and Nestor Kornblum and got her international sound healer diploma from The Association of Sound Therapy in Alicante, Spain. In all the projects she takes part in, she intents to create space for healing vibrations of the sound through the richness of percussion instruments.

She appeared in the creation process of the performance Sekmeler (2018 @Mardin Biennial) as creative facilitator; and had a role as musical director, musician and performer in interdisciplinary performance Yürüme (Oruç Aruoba) (2018).

She took part in İstanbul Film Music Orchestra (IFMO) as a classical percussionist (2012-2017) and was one of the musicians in "The Music Medicine" Project (2017-2018).

She is one of the selected artists for the international multidisciplinary cultural project "UN-LABEL - New Grounds for Inclusive Performance Arts" (2016-2017). During this project, she participated in a one month artistic residency in Cologne and performed in Germany, Greece and Turkey. She co-created and performed "Bir Dilek Olarak Unutmak"(2017) with İpek Taşdan during Self-Service Art Performance Days in İstanbul and also took part in contemporary dance performance Hippies for Sale (2017) (Choreographer: Gizem Aksu) with her live rhythms and sounds. 

Besides music and performance arts, she holds space in different self-awareness practices (5 Rhythms Movement Meditation, body&movement workshops, Tensegrity Practices etc.) with her live sounds. She is also a circle facilitator (The Way of Council tradition), which is an ancient way of deep listening for building sustainable peace in communities. She co-created and co-facilitates the workshop "Being One & Walking Together" with Awareness Coach Yılmaz Ulus, where the intention is to build trust and connection in groups and communities. She places a particular importance on deep listening practices in creative processes of artist groups.

bottom of page